RT 1270 battery 12V7.OAH/20HRBATTERY (Copy) – RwandaMart
RT 1270 battery 12V7.OAH/20HRBATTERY (Copy)
Weight 2.04 kg
Dimensions 15.08 × 6.50 × 9.38 cm
SKU: ORB-SOL-RT 1270-1
36,000 RWF
In Stock
In Stock
SKU: ORB-SOL-RT 1270-1 Category: Tag:
Report Abuse
Free Shipping apply to all orders over 50,000 RWF
  • Guranteed 100% Organic from natural farmas
  • 1 Day Returns if you change your mind
Description
  1. Recommended Maximum Charging Current: 2.1 A
  2. tandby Use Voltage: 13.7-13.9V at 25 Deg.C
  3. Cycle Use Voltage: 14.6-14.8 at 25 Deg.C
  4. Max. Discharge Current: 70A (5 sec)
Additional information
Weight 2.04 kg
Vendor Information
  • Store Name: Orbit solutions
  • Vendor: Orbit solutions
  • Address:
  • No ratings found yet!
BATTERY CENTURION WP7.2-12 7.2 AH 12V